Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Električka mestskej dopravy v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková.
9. novembra 2018 19:07 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Európska komisia uznala DPH ako oprávnený výdavok na dopravné projekty

Košice ani Bratislava nebudú musieť vracať peniaze, ktoré dostali z európskych fondov na modernizáciu dopravy.

Európska komisia (EK) v piatok rozhodla, že Košice ani Bratislava nebudú musieť vracať peniaze, ktoré dostali z európskych fondov na modernizáciu dopravy, a uznala, že zmluva bola podpísaná na nenávratné prostriedky vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).

Novinárov o tom na brífingu informoval podpredseda vlády pre investície a informatizcáciu Richard Raši. Je to podľa neho dobrá správa pre Košice i pre Bratislavu.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Foto: SITA/Diana Černáková.
Problém vznikol pred dvoma rokmi

Ako uviedol Raši, problém preplácania DPH pri týchto projektoch vznikol v roku 2016, kedy riadiaci orgán vyslovil názor, že sa nemá preplácať DPH pre prijímateľov pri investíciách vo verejnej doprave.

Pre mesto Košice to znamenalo, že nebude preplatených 14,5 milióna eur z DPH, pričom celková daň na projekt modernizácie električkových tratí v Košiciach bola 15,68 milióna eur. Vicepremiér dodal, že toto rozhodnutie má pozitívny dopad aj na Bratislavu, ktorej bude preplatených minimálne 25 miliónov eur.

Električka v Košiciach. Foto SITA/Jozef Jarošík.
Mestá uspeli s argumentáciou

„Niektoré krajiny EÚ začali argumentovať, že DPH sa nemá preplácať, lebo verejnú dopravu zabezpečujú dopravné podniky, ktoré sú platcami DPH. Košice i Bratislava argumentovali, že prijímateľom nenávratnej finančnej pomoci sú mestá, ktoré nie sú platcami DPH a nedostávajú preplatenú DPH od štátu, ani zo strany EK,“ povedal Raši.

Doplnil, že táto argumentácia zo strany miest ako aj úradu riadiaceho orgánu operačných programov bola nakoniec úspešná a daň z pridanej hodnoty na infraštruktúrne projekty miest Košice a Bratislava bude oprávneným výdavkom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies