Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. Foto: SITA/Marko Erd.
26. mája 2017 14:26 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Érsek rokoval s maďarským ministrom Szijjártóm o cestnej a železničnej infraštruktúre

Podľa ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka sú viaceré projekty uvedené v memorande vo fáze prípravy, v pokročilom štádiu je cestný most cez Ipeľ medzi obcami Vrbovka a Őrhalom.

Cestná a železničná infraštruktúra na slovensko-maďarskej štátnej hranici boli hlavnými témami piatkového rokovania ministra dopravy a výstavby SR Árpáda Érseka s ministrom zahraničných vecí Maďarska Pétrom Szijjártóm.

Szijjártó vyzdvihol medzivládne memorandum z roku 2014, ktoré podpísali premiéri oboch krajín Robert Fico a Viktor Orbán. Podľa ministra Érseka sú viaceré projekty uvedené v memorande vo fáze prípravy, v pokročilom štádiu je cestný most cez Ipeľ medzi obcami Vrbovka a Őrhalom.

Most medzi Komárnom a Komáromom má byť hotový o dva roky

Érsek upozornil maďarského ministra zahraničia na termín ukončenia výstavby nového mosta cez Dunaj medzi mestami Komárno a Komárom, ktorý má byť hotový do konca mája 2019. Slovensko svoju úlohu splnilo a na jeseň minulého roku začalo stavať cestnú prípojku na most.

Zodpovednosť za stavbu samotného mostného telesa prevzala podľa medzištátnej dohody maďarská strana, proces verejného obstarávania na jeho výstavbu mal byť už ukončený, avšak stále prebieha, upozornil minister dopravy.

S diaľnicou medzi Győrom a Dunajskou Stredou sa nepočíta

Ministri otvorili aj tému diaľnice medzi Győrom a Dunajskou Stredou. Érsek informoval, že táto komunikácia nie je momentálne súčasťou koncepcie cestnej siete. V stave prípravy alebo realizácie je však niekoľko ďalších projektov, ktoré umožnia pohodlnejšie a rýchlejšie prepojenie s Maďarskom.

Železničná doprava v pohraničí môže byť obnovená na niekoľkých trasách

Ministri sa venovali aj téme železničnej dopravy. Érsek pripomenul v minulosti vybudovanú železničnú trať na súčasných slovensko-maďarských hraniciach, kde vidí veľký potenciál na jej obnovenie na niekoľkých trasách. Obaja ministri uvítali znovu zavedenú železničnú dopravu na trase Bratislava – Rajka – Győr.

Hraničný priechod Rajka – Čunovo zrekonštruujú do roku 2020

Ministri ďalej potvrdili rekonštrukciu hraničného priechodu Rajka – Čunovo do roku 2020 a zároveň sa zhodli aj v otázke budúcnosti budov na štátnych hraniciach Slovenska a Maďarska, ktoré budú odstránené. V júni by mala byť zriadená medzištátna komisia pre infraštruktúru, cieľom ktorej bude urýchlenie postupu prác na cezhraničnej úrovni.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...