Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dopravný podnik mesta Košice nakúpi 45 nových nízkopodlažmých autobusov. Ilustračné foto: dpmk.sk.
13. augusta 2018 16:51 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Dopravný podnik mesta Košice nakúpi 45 nových nízkopodlažných autobusov

Dodávka autobusov počas štyroch rokov bude stáť 13,38 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Tridsať autobusov v dĺžke osemnásť metrov dodá česká spoločnosť SOR Libchavy a pätnásť autobusov v dĺžke dvanásť metrov poľská spoločnosť Solaris Bus & Coach.

Dopravný podnik mesta Košice, a. s. (DPMK) nakúpi 45 nových mestských celonízkopodlažných autobusov. Dodávka vysoko environmentálnych autobusov počas štyroch rokov bude stáť 13,38 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (16,05 mil. eur vrátane DPH).

Tridsať trojnápravových autobusov v dĺžke osemnásť metrov dodá česká spoločnosť SOR Libchavy, spol. s r. o., za 9,83 mil. eur bez DPH (11,79 mil. eru s DPH) a pätnásť dvojnápravových autobusov v dĺžke dvanásť metrov poľská spoločnosť Solaris Bus & Coach, S. A. za 3,55 mil. eur bez DPH (4,26 mil. eur s DPH). Ceny sú po vyhodnotení elektronickej aukcie. Vyplýva to z výsledku verejnej súťaže zverejnenej vlani v decembri, predpokladaná cena zákazky bola 13,76 mil. eur bez DPH (16,51 mil. eur s DPH).

Na autobusy chcú využiť aj peniaze EÚ

Nákup autobusov chce DPMK financovať popri vlastných prostriedkoch aj s využitím peňazí Európskej únie a štátu cez Integrovaný regionálny operačný program (IROP) v rámci prioritnej osi č. 1 Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch.

Autobusy budú stáť vyše trinásť miliónov eur bez DPH. Foto: dpmk.sk.

Ponuky predložili dvaja uchádzači

Tender bol rozdelený na dve časti, v každej predložili ponuku tí istí dvaja uchádzači – SOR Libchavy a Solaris Bus & Coach. Uspeli na základe vyššieho počtu bodov po vyhodnotení troch kritérií v jednotlivých častiach zákazky. Celková navrhnutá cena mala pri vyhodnotení ponúk v oboch prípadoch relatívnu váhu 98 bodov, zvyšné dva body pripadli na prevádzkové náklady na spotrebu energie a na spotrebu emisií počas životnosti autobusov.

Rámcové dohody s oboma dodávateľmi

DPMK už podpísal s oboma spoločnosťami rámcové dohody o nákupe autobusov, ich dodávky sa uskutočnia na základe čiastkových kúpnych zmlúv. Cena jedného autobusu v dĺžke osemnásť metrov je v prepočte 327,5 tis. eur a v dĺžke dvanásť metrov 236,9 tis. eur bez DPH.

Autobusy dodajú česká a poľská spoločnosť. Foto: dpmk.sk.
Zrušený tender na náhradné diely na autobusy

Košický dopravný podnik zároveň zrušil verejnú súťaž na nákup náhradných dielov a príslušenstva na autobusy Citelis. Zdôvodnil to tým, že navrhované ceny v predložených ponukách boli podstatne vyššie ako predpokladaná hodnota zákazky, preto boli neprijateľné a v rozpore s finančným plánom.

Podnik vyhlási nové verejné obstarávanie

Keďže podnik potrebuje zabezpečiť náhradné diely na uvedené autobusy, vyhlási nové verejné obstarávanie. Tender na dodávku náhradných dielov bol zverejnený v máji tohto roka, predpokladaná cena zákazky na dva roky bola 880 tis. eur bez DPH (1,06 mil. eur s DPH).

Dopravný podnik mesta Košice, a. s., vznikol v januári 1995. Prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu v Košiciach a jeho zakladateľom je mesto Košice. Súčasný názov má od októbra 1999, predtým sa firma volala Dopravné podniky mesta Košice, a. s. Bývalý DPMK, š. p., bol v súvislosti s transformáciou na akciovú spoločnosť zrušený rozhodnutím mestského zastupiteľstva z augusta 1993. Spoločnosť má základné imanie vo výške 7,91 mil. eur.

Nové autobusy majú dodať počas štyroch rokov. Foto: dpmk.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame