Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Milo Fabian.
12. apríla 2018 18:54 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Diaľnica D3 v Žiline získala hlavnú cenu v súťaži Stavba roka 2017

Úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno zároveň dostal aj cenu Ministerstva dopravy a výstavby SR za celospoločenský prínos.  Diaľnica D3 Svrčinovec – Skalité získala cenu Slovenskej komory stavebných inžinierov za najlepšie projektové riešenie.

BRATISLAVA – Diaľnica D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno získala hlavnú cenu v 23. ročníku celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2017. Zároveň dostala aj cenu Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) za celospoločenský prínos.

Výsledky súťaže zverejnil jej organizátor Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia po vyhlásení ocenených stavieb v rámci 39. veľtrhu stavebníctva Coneco a 28. veľtrhu energetickej efektívnosti Racioenergia v bratislavskej Inchebe.

Úsek D3 v Žiline je v prevádzke od decembra 2017

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) odovzdala vyše štvorkilometrový žilinský úsek D3 do užívania vlani v decembri, zmluvná cena prác dosiahla 254,9 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Hlavným zhotoviteľom stavby bolo združenie spoločností Eurovia SK, a. s. (líder), Hochtief CZ, a. s., a SMS, a. s.

Výstavba D3 trvala tri a pol roka od leta 2014. Súčasťou úseku je tunel Považský Chlmec v dĺžke 2,2 kilometra, dve rúry s dvoma pruhmi v každom smere sa razili štrnásť mesiacov. Estakáda nad vodnou nádržou Hričov má takmer 1,5 kilometra a ďalšia za tunelom zhruba štyristo metrov. Autormi architektonického riešenia diaľnice sú Branislav Juhás, Pavel Sliwka a Libor Mařík, projektantom architektonickej časti je spoločnosť Dopravoprojekt, a. s., a rozhodujúcej odbornej časti okrem nej aj Hochtief CZ.

Tunel Považský Chlmec na úseku D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno. Foto: SITA/Milo Fabian.

Cenu za najlepšie projektové riešenie získal úsek D3 Svrčinovec – Skalité

Ďalšia stavba NDS, úsek D3 Svrčinovec – Skalité, získal cenu Slovenskej komory stavebných inžinierov za najlepšie projektové riešenie. Projektantom úseku bol Dopravoprojekt, hlavným zhotoviteľom združenie na čele so spoločnosťou Váhostav – SK, a. s.

Výstavba úseku D3 (vyše 12 km) na Kysuciach a v polovičnom profile trvala od októbra 2013 do septembra 2017, do užívania bol odovzdaný spolu s úsekom Skalité – hranica SR a Poľska (3 km). Zmluvná cena predstavovala 329,9 mil. eur bez DPH, na úseku sú jednorúrové tunely Poľana (900 metrov) a Svrčinovec (445 metrov).

Úsek D3 Svrčinovec – Skalité. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Odborná porota udelila spolu dvanásť cien

Cena Únie miest Slovenska za celospoločenský prínos patrí stavbe Terminal Vlak-Bus-Shopping v Banskej Bystrici (stavebník Primum, s. r. o., náklady 25 mil. eur bez DPH, hlavný zhotoviteľ Trilaug, s. r. o.).

Osemčlenná odborná porota udelila spolu dvanásť cien, okrem hlavnej šesť cien vyhlasovateľov súťaže, dve ceny za celospoločenský prínos a tri nominácie na hlavnú cenu. Predsedom poroty, ktorej členov nominovali vyhlasovatelia súťaže, bol zástupca vedenia Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ján Majerský.

Terminal Vlak-Bus-Shopping v Banskej Bystrici. Foto: SITA/Jakub Julény.

Cieľom súťaže je dosiahnutie európskych štandardov

Súťaž Stavba roka sa vyhlasuje každoročne na podporu kvality komplexnej realizácie stavebného diela ako súčasť uceleného systému zabezpečovania kvality vo výstavbe a stavebníctve s cieľom dosiahnutia európskych štandardov v reálnom čase. Jedným z gestorov tohto systému je Ministerstvo dopravy a výstavby SR a garantmi kvality jeho realizácie sú Slovenská komora stavebných inžinierov a Slovenská komora architektov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame