Cyklisti kritizujú cyklotrasu vedúcu z Popradu do Slovenského raja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Investíciu bude financovať Nitriansky kraj z vlastných zdrojov. Ilustračné foto: pixabay.com.

Podľa cykloznačkára je trasa v poriadku, pre horské bicykle by nemala byť problémom. 

POPRAD 17. augusta (SITA) – S novou cyklotrasou spájajúcou Poprad so Slovenským rajom a turistickým strediskom Podlesok, ktorú pred zhruba mesiacom vyznačilo popradské občianske združenie Pre mesto, sa už spájajú aj negatívne reakcie. Na 12,1 kilometra dlhej trati sa podľa niektorých cyklistov nachádzajú tehly, sklo či iný stavebný odpad a v blízkosti aj smetisko komunálneho odpadu.

„Keď som ňou viackrát prechádzal sám i s manželkou, žiadnu skládku sme si nevšimli. No vytváranie nelegálnych skládok je doslova už takzvaným slovenským národným športom, preto ma táto skutočnosť vôbec neprekvapuje,“ uviedol pre agentúru SITA popradský poslanec Ondrej Kavka, podpredseda občianskeho združenia Pre mesto, ktoré trasu nechalo vyznačiť.

Cyklotrasa je lesná cesta, nie je určená pre cestné bicykle

Nová trasa pre cyklistov bola zakreslená aj do cyklomapy. Podľa Jána Lizáka, cykloznačkára z Mountainbiking, je trasa medzi Popradom a Slovenským rajom lesná cesta. „Takáto cesta by nemala byť problémom pre horské bicykle, nie je však určená pre cestné bicykle, čo je vyznačené aj na tabuliach. Podľa mňa ide o veľmi peknú trasu pre cyklistov, spojku medzi Popradom a Hrabušicami, ktorá tu chýbala. S tým však, že sa na nej ľudia zbavujú odpadu, nič nespravíme,“ povedal pre SITA.

Kavka pripomenul, že za likvidáciu nelegálnych skládok v katastri zodpovedá obec, o lesné pozemky sa starajú urbárne spoločenstvá. „Všetci však vieme, že odstraňovanie nelegálnych skládok je často boj s veternými mlynmi a majitelia pozemkov nemajú dostatok finančných zdrojov na aktivity, ktoré je potrebné niekedy opakovať aj každý týždeň,“ uviedol.

Chcú sa uchádzať aj o peniaze EÚ a cestu odvodniť a spevniť

Združenie podľa jeho slov predpokladalo, že by sa niečo podobné mohlo stať. „Už pred časom sme sa preto dohodli so spoločnosťou Lesostav, že cestu na náklady nášho združenia jednorazovo upraví. No táto problematika si vyžaduje aj zmenu myslenia a celkovej odpadovej politiky na Slovensku, aby ľudia pochopili a boli motivovaní odpad buď nevytvárať, alebo recyklovať, nie vyvážať za dedinu či do lesa,“ dodal.

Vyznačenie tejto cyklocesty je podľa Kavku len prvou fázou snahy združenia Pre mesto cyklisticky prepojiť Poprad so Slovenským rajom. „Chceme sa uchádzať aj o eurofondy a postupne cestu odvodniť a spevniť, aby cyklistom okrem dobrodružstva ponúkala aj príjemný pocit z jazdy,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať