Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident Zväzu autobusovej dopravy Peter Sádovský (vpravo) a generálny riaditeľ spoločnosti TransData Branislav Jurčišin podpísali zmluvu o spravovaní Systému akceptácie dopravných kariet. Foto: NasaDoprava.sk
20. júna 2018 17:18 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Cestujúci v autobusoch môžu využívať jednu kartu u viacerých dopravcov

Zväz autobusovej dopravy a spoločnosť TransData podpísali zmluvu o spravovaní Systému akceptácie dopravných kariet.

BRATISLAVA – Zväz autobusovej dopravy (ZAD), združujúci sedemnásť najvýznamnejších domácich regionálnych dopravcov, a spoločnosť TransData podpísali v stredu zmluvu o spravovaní Systému akceptácie dopravných kariet. Ich spoločný projekt Slovenský dopravný pas umožňuje cestujúcim v autobusoch využívať bezkontaktnú kartu jedného dopravcu aj na linkách partnerských spoločností.

„Princípom Slovenského dopravného pasu je jazda na jednu dopravnú kartu naprieč Slovenskom v sieti dopravcov zapojených do projektu. Môžete si vystaviť kartu u ktoréhokoľvek dopravcu, ktorý sa v systéme nachádza,“ informoval prezident ZAD Peter Sádovský.

„Máme zámer, aby sa pokrylo v ideálnom prípade aj sto percent územia, to znamená všetky obce na Slovensku,“ uviedol šéf Zväzu autobusovej dopravy s tým, že ambíciou je, aby sa v tomto roku zapojili do systému všetci autobusoví dopravcovia v rámci zväzu.

V projekte je aktívnych zatiaľ trinásť dopravcov

Do projektu je v súčasnosti zapojených desať autobusových spoločností združených v ZAD – SAD Dunajská Streda, SAD Trenčín, SAD Prievidza, SAD Žilina, SAD Poprad, BUS Karpaty Stará Ľubovňa, SAD Prešov, eurobus Košice, SAD Humenné a Arriva Michalovce, ako aj tri mestské podniky – Dopravný podnik mesta Košice, Dopravný podnik mesta Prešov a Mestská dopravná spoločnosť Považská Bystrica.

Autobus spoločnosti SAD Prešov. Foto: sad-po.sk.

Unikátny projekt v rámci Európy

„Hoci autobusová doprava patrí k tradičným a etablovaným odvetviam, potrebuje pružne reagovať na nové technológie a trendy. Práve náš najnovší projekt prináša potrebnú modernosť i flexibilitu, a tak reaguje na potreby autobusových cestujúcich,“ informoval generálny riaditeľ TransData Branislav Jurčišin. Táto spoločnosť je dodávateľom systému Slovenského dopravného pasu. „Je to unikátny projekt v rámci Európy. Nie je v Európe štát, ktorý by umožňoval s jednou dopravnou kartou používať takéto služby v celej republike,“ uviedol Jurčišin.

Vyše 580 tisíc aktívnych držiteľov kariet

Systém už v súčasnosti aktívne využíva viac ako 580 tisíc cestujúcich – držiteľov kariet, z toho 70 tisíc študentov stredných a vysokých škôl. Rovnocennou alternatívou dopravnej peňaženky na karte dopravcu môže byť aj preukaz, resp. karta, študenta a žiaka vydaná školou. „V systéme máme zapojených 36 vysokých škôl a 490 stredných škôl,“ povedal Sádovský.

Cestujúci vykonajú vlastnou kartou 25 tisíc platieb denne, resp. 750 tisíc mesačne u iného dopravcu. Po zapojení ďalších dopravcov do systému by sa počet aktívnych kariet mohol zvýšiť na 1,5 milióna, z toho dvestotisíc v študentskej verzii.

Autobusy spoločnosti SAD Trenčín. Foto: SITA/TomṚ Somr.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame