Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Križovatka Triblavina
Výstaba mimoúrovňovej križovatky Triblavina na diaľnici D1. Foto: facebook.com/NDS.
10. marca 2019 16:01 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Cena za výstavbu križovatky Triblavina na D1 vzrástla na vyše 22 miliónov eur bez DPH

Národná diaľničná spoločnosť uzavrela so zhotoviteľom, spoločnosťou PORR ďalšie dodatky k zmluve o zmenách stavby. 

Cena za výstavbu mimoúrovňovej križovatky Triblavina na úseku diaľnice D1 Bratislava – Trnava sa zvýšila z pôvodne zazmluvnených 19,75 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (23,7 milińa eur vrátane DPH) najnovšie na 22,17 milióna eur bez DPH (26,6 milióna eur s DPH).

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) uzavrela so zhotoviteľom, spoločnosťou PORR, s. r. o., ďalšie dodatky k zmluve o zmenách stavby. Vyplýva to z informácií zverejnených v Centrálnom registri zmlúv.

Dôvodom úprav sú zmeny stavby križovatky pred dokončením z dôvodu rozšírenia diaľnice na osem pruhov v oboch smeroch bez vedľajších napájacích komunikácií, tzv. kolektorov.

Malo byť šesť pruhov s kolektormi

Pôvodne sa počítalo s rozšírením diaľnice na šesť pruhov s dvoma kolektormi po oboch stranách diaľnice. Najvyššiu hodnotu z posledných siedmich z celkových dvadsiatich pokynov na zmenu stavby má pokyn č. 14.

Zameraný je na sanáciu podložia a násypu na pravej a ľavej strane rozšírenia diaľnice v zmysle projektovej dokumentácie na zmenu stavby, ako aj zabezpečenie sto chýbajúcich zvodidiel s výškou 1,2 metra.

Cena týchto úprav je 1,73 milióna eur bez DPH (2,08 milióna eur s DPH). Pôvodná cena týchto zmien 2,23 milióna eur bez DPH je znížená o náklady na kolektorové pásy o 502,3 tisíca eur.

Stavba križovatky Triblavina. Foto: SITA/Diana Černáková.

Kraj musí zabezpečiť pripojenie

„V tomto navýšení však ešte nie sú zahrnuté náklady na zbytočne vypracovanú projektovú dokumentáciu pôvodne odsúhlasenej stavby Diaľnica D1 – križovatka Triblavina na šesť pruh s kolektormi,“ informoval predseda Občianskeho združenia Triblavina Milan Grožaj.

„Ministerstvo dopravy a NDS obetujú tieto zvýšené výdavky pre križovatku Triblavina, ktorá bude slúžiť súkromnej spoločnosti z Cypru,“ uviedol v súvislosti so spoločnosťou Starland Holding, a. s. Jej akcionár má sídlo v cyperskej Nikózii.

„O to, aby mohla križovatka skutočne slúžiť aj pre občanov, sa už musí postarať Bratislavský samosprávny kraj, ktorý musí zabezpečiť a aj zaplatiť jej pripojenie na cestnú sieť. Konečná cena za takúto zmenu bude preto oveľa vyššia,“ upozornil Grožaj.

Zmena technického riešenia, ktorá podľa neho mala priniesť úsporu vypustením kolektorov a zvýhodnila jediného investora, tak bude drahšia, ako pôvodné riešenie.

OZ Triblavina zorganizovalo viaceré akcie za zlepšenie dopravy v regióne. Foto: SITA/Marko Erd.

Križovatku majú dokončiť budúci rok

NDS obnovila výstavbu križovatky Triblavina vlani v auguste. Umožnila to právoplatnosť zmeny stavby pred dokončením v súvislosti s prehodnotením technického riešenia D1 po Blatné z pôvodných šiestich pruhov s kolektormi na osem pruhov bez nich.

Dôvodom zmeny je aj rastúca intenzita dopravy a koordinácia s prácami v križovatke D1/D4 Ivanka sever v rámci PPP projektu D4 a R7.

Výstavba križovatky Triblavina sa začala v roku 2015 a hotová mala byť v roku 2017. NDS predpokladá dokončenie stavby v roku 2020, hoci aktuálny termín ukončenia je koncom roka 2019.

Pre komplikovaný plán organizácie dopravy pri výstavbe mosta na D1 a opakované námietky v konaní o zmene stavby by mala byť križovatka odovzdaná do užívania až na budúci rok.

Mapa diaľnice D1 s križovatkou Triblavina a budúcej rýchlostnej cesty D4. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame