Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Najvhodnejšie riešenie trasy ciest prvej triedy I/51 a I/76 v Nitrianskom samosprávnom kraji navrhne štúdia realizovateľnosti. Ilustračné foto: pixabay.com.
22. augusta 2016 11:44 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Cena obnovy cesty v okolí Svidníka stúpla na 20 miliónov eur

Rekonštrukcia cesty prvej triedy I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce sa oproti pôvodnej zmluvnej cene stavebných prác predražila o vyše milión eur. Slovenská správa ciest to zdôvodnila zmenou technického riešenia stavby.

Náklady na rekonštrukciu cesty prvej triedy I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce v okrese Svidník po úprave vzrástli na 16,51 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (19,82 mil. eur vrátane dane). Oproti pôvodnej zmluvnej cene 15,49 mil. eur bez dane (18,59 mil. eur s daňou) tak cena stúpla o 1,03 mil. eur, resp. o 1,23 mil. eur. Slovenská správa ciest (SSC) zdôvodnila dodatočné zvýšenie ceny zmenou technického riešenia stavby. Predpokladaná cena prác predstavovala 15,93 mil. eur bez dane (19,12 mil. eur s daňou).

Cieľom stavebných a bezpečnostných opatrení na uvedenom úseku cesty I/73 v dĺžke vyše 23 kilometrov je zníženie nehodovosti na ceste zaradenej do medzinárodného cestného ťahu E 371. Cestári uzavreli zmluvu o dielo so spoločnosťou Skanska SK, a. s. v marci minulého roka. Pôvodná zmluvná lehota výstavby 420 dní (štrnásť mesiacov) sa predĺžila na 534 dní (takmer osemnásť mesiacov) s dokončením do 31. augusta tohto roka.

„Dôvodom úpravy lehoty realizácie diela sú zmeny technologických postupov a nevyhnutné stavebno-technické úpravy vyvolané zisteniami nepredvídatel’ných okolností počas realizácie stavebných prác. Nepredvídatel’né okolnosti na stavenisku stavby zistené počas realizácie stavebných prác bránili zhotovitel’ovi vo výkone povinností podľa zmluvy o dielo a v realizácii stavebných prác v súlade s harmonogramom prác,“ vyplýva z jedného z dodatkov k zmluve.

Slovenská správa ciest je samostatná rozpočtová organizácia zriadená ministerstvom dopravy k 1. januáru 1996. Spravuje cesty I. triedy a vykonáva pre ne investičnú činnosť. Generálne riaditeľstvo SSC je v Bratislave, štyri regionálne organizačné zložky majú zastúpenie v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. Investičná výstavba a správa ciest (IVSC) Bratislava má na starosti cesty I. triedy v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, IVSC Žilina v Žilinskom a Trenčianskom kraji, IVSC Banská Bystrica v Banskobystrickom kraji a IVSC Košice v Košickom a Prešovskom kraji.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies