Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prešovský, Košický, Trenčiansky a Trnavský samosprávny kraj chcú cez spoločné obstarávanie zmodernizovať cesty za vyše 56 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Ilustračné foto: pixabay.com.
22. augusta 2016 11:44 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Cena obnovy cesty v okolí Svidníka stúpla na 20 miliónov eur

Rekonštrukcia cesty prvej triedy I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce sa oproti pôvodnej zmluvnej cene stavebných prác predražila o vyše milión eur. Slovenská správa ciest to zdôvodnila zmenou technického riešenia stavby.

Náklady na rekonštrukciu cesty prvej triedy I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce v okrese Svidník po úprave vzrástli na 16,51 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (19,82 mil. eur vrátane dane). Oproti pôvodnej zmluvnej cene 15,49 mil. eur bez dane (18,59 mil. eur s daňou) tak cena stúpla o 1,03 mil. eur, resp. o 1,23 mil. eur. Slovenská správa ciest (SSC) zdôvodnila dodatočné zvýšenie ceny zmenou technického riešenia stavby. Predpokladaná cena prác predstavovala 15,93 mil. eur bez dane (19,12 mil. eur s daňou).

Cieľom stavebných a bezpečnostných opatrení na uvedenom úseku cesty I/73 v dĺžke vyše 23 kilometrov je zníženie nehodovosti na ceste zaradenej do medzinárodného cestného ťahu E 371. Cestári uzavreli zmluvu o dielo so spoločnosťou Skanska SK, a. s. v marci minulého roka. Pôvodná zmluvná lehota výstavby 420 dní (štrnásť mesiacov) sa predĺžila na 534 dní (takmer osemnásť mesiacov) s dokončením do 31. augusta tohto roka.

„Dôvodom úpravy lehoty realizácie diela sú zmeny technologických postupov a nevyhnutné stavebno-technické úpravy vyvolané zisteniami nepredvídatel’ných okolností počas realizácie stavebných prác. Nepredvídatel’né okolnosti na stavenisku stavby zistené počas realizácie stavebných prác bránili zhotovitel’ovi vo výkone povinností podľa zmluvy o dielo a v realizácii stavebných prác v súlade s harmonogramom prác,“ vyplýva z jedného z dodatkov k zmluve.

Slovenská správa ciest je samostatná rozpočtová organizácia zriadená ministerstvom dopravy k 1. januáru 1996. Spravuje cesty I. triedy a vykonáva pre ne investičnú činnosť. Generálne riaditeľstvo SSC je v Bratislave, štyri regionálne organizačné zložky majú zastúpenie v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. Investičná výstavba a správa ciest (IVSC) Bratislava má na starosti cesty I. triedy v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, IVSC Žilina v Žilinskom a Trenčianskom kraji, IVSC Banská Bystrica v Banskobystrickom kraji a IVSC Košice v Košickom a Prešovskom kraji.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...