Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena a kvalita projektových prác pre diaľnice musia byť v rovnováhe, zhodli sa odborníci. Foto: facebook.com/NDS.
15. júna 2018 18:28 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Cena a kvalita projektových prác musia byť v rovnováhe, zhodli sa odborníci

Na workshope  o multikriteriálnom vyhodnocovaní ponúk v súťažiach na projektové práce, ktorý zorganizovala Národná diaľničná spoločnosť, diskutovalo vyše tridsať odborníkov.

BRATISLAVA – Účastníci workshopu o multikriteriálnom vyhodnocovaní ponúk v súťažiach na projektové práce, ktorý zorganizovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS), sa zhodli, že cena a kvalita musia byť v rovnováhe. Na stretnutí s účasťou zástupcov NDS, projektových spoločností, Ministerstva dopravy a výstavby SR a Úradu pre verejné obstarávanie diskutovalo vyše tridsať odborníkov.

„Cieľom NDS je dosiahnuť vyššiu hodnotu za peniaze, a to zvýšením kvality projektových prác. Akákoľvek, aj malá chyba v projektovej dokumentácii, má neskôr zásadné negatívne dopady na kvalitu a cenu pri samotnej realizácii stavby,“ uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Hodnotenie ponúk s viacerými kritériami je rozšírené v EÚ

Návrh pripravila NDS na základe skúsenosti iných európskych krajín, najmä Dánska, Rakúska, Fínska a Českej republiky. Hodnotenia ponúk na základe viacerých kritérií patria podľa diaľničiarov k bežnej praxi v krajinách Európskej únie, uprednostňuje ich Európska komisia a agentúra Jaspers ako i Úrad pre verejné obstarávanie.

Rozostavaný úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Foto: ndsas.sk.

Pre ponuky na projektovú dokumentáciu budú štyri kritériá

Rozhodujúcim kritériom v súťažiach doteraz bola najnižšia cena. „Po novom by sa pri súťažiach na projektovú dokumentáciu posudzovali štyri kritériá, a to cena, referencie uchádzačov, kvalita tímu odborníkov (podľa konkrétnej stavby – hlavný inžinier projektu, cestár, mostár, geológ, tunelár) a sociálny aspekt, napríklad zamestnávanie zdravotne znevýhodnených,“ uviedla Michalová s tým, že tieto štyri kritériá by mali rôznu váhu. Projektové spoločnosti a odborná verejnosť môžu pripomienkovať návrh na multikriteriálne vyhodnocovanie ponúk do 20. júna.

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Foto: ndsas.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame