Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Brusel vyšetruje železničný kartel, podozrivá má byť aj SR

Ilustračné foto: pixabay.com.

Železniční prepravcovia v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku mohli v rozpore s protimonopolnými pravidlami EÚ uzatvoriť dohody s cieľom vylúčiť konkurenčných prevádzkovateľov železničnej dopravy z trhu.

Európska komisia (EK) vyšetruje viacerých národných železničných prepravcov pre možné kartelové dohody. V preverovaných firmách uskutočnila koncom júna neohlásené kontroly, ich mená však nezverejnila. Podľa komisie mohli firmy v rozpore s protimonopolnými pravidlami EÚ uzatvoriť dohody s cieľom vylúčiť konkurenčných prevádzkovateľov železničnej dopravy z trhu.

Kontroly sa mali uskutočniť 28. júna v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku. Správu o vyšetrovaní priniesla pôvodne v stredu francúzska tlačová agentúra AFP.

Rakúska železničná spoločnosť ÖBB potvrdila, že patrí medzi podniky, v ktorých sa kontroly uskutočnili. Spoločnosť, ktorú do konca mája viedol súčasný rakúsky kancelár Christian Kern, pre rakúsku agentúru APA uviedla, že s komisiou úzko spolupracuje, podrobnosti ale neposkytla.

Podľa agentúry AFP, ktorú citoval portál euro.cz, kontroly potvrdil aj slovenský protimonopolný úrad. Hovorkyňa Českých dráh, ktoré sú najväčším železničným prepravcom v ČR, podľa portálu euro.cz odmietla správu komentovať.

Podobné kontroly bývajú často prvým krokom pri vyšetrovaní možného porušovania pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže a neznamenajú, že dotknuté firmy protimonopolnú legislatívu EÚ aj skutočne porušili, uviedla agentúra APA.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. júla 2016Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...