Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývalý minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a súčasný predseda Siete Roman Brecely. Foto: SITA/Jakub Julény
7. júla 2016 14:09 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Brecely žiada sprístupniť údaje o výkupe pozemkov pod obchvat

Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Róbert Auxt má podľa ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Romana Brecelyho zabezpečiť prístup verejnosti k informáciám o podmienkach, za ktorých štát vykupoval pozemky pod budúcim bratislavským diaľničným obchvatom na D4 a priľahlej rýchlostnej ceste R7. 

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely (Sieť) požiadal generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) Róberta Auxta, aby zabezpečil prístup verejnosti k informáciám o podmienkach, za ktorých štát vykupoval pozemky pod budúcim bratislavským diaľničným obchvatom na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej ceste R7. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo dopravy.

„NDS má výnimku na zverejnenie týchto dokumentov v Centrálnom registri zmlúv, musí dodržiavať zákon o ochrane osobných údajov a nemá kapacity na to, aby vytvárala na požiadanie zoznamy informácií, ktorými nedisponuje. V prípade pozemkov pod obchvatom ide o tisíce zmlúv,“ povedal minister Brecely po rozhovore s Auxtom.

Som však presvedčený, že v záujme transparentnosti sa musia vedieť občania dostať ku konkrétnej informácii, za akých podmienok štát pôdu vykúpil. Riaditeľ NDS ma ubezpečil, že v najbližšom čase podnikne kroky, ktorými prístup k takýmto informáciám verejnosti umožní,“ dodal Brecely.

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) predtým informovala, že výkup pozemkov pod plánovaným obchvatom Bratislavy je najväčší pozemkový biznis posledných rokov, keďže pôjde o dohody za vyše tristo miliónov eur. Občania preto majú právo vedieť, kto na tom zarobil.

TIS spolu s Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko) pred mesiacom požiadala štátnu NDS o informácie o výkupe pozemkov, tá však po dvoch týždňoch odpovedala, že potrebuje dlhší čas na rozhodnutie. „Ale práve v deň odkladu zrazu šéf Mostu Béla Bugár novinárom dobrovoľne oznámil, že na pozemkoch pod obchvatom zarobil pol milióna eur aj on sám (Most obchvat dlhodobo podporoval),“ uviedla mimovládka. TIS a Ineko sa zaujímali o celkovú výmeru a cenu doteraz vyplatených pozemkov, ako aj o zoznam zmlúv za vyše 10 tis. eur.

NDS napokon v piatok minulého týždňa žiadosť na základe infozákona zamietla. „Vraj preto, lebo tie informácie treba vyhľadať a spracovať, a to podľa zákona nemusia. Poskytnutie takýchto informácií by NDS vraj spôsobilo technické a personálne problémy a podobné infožiadosti by mohli ochromiť chod príslušných organizačných zložiek NDS,“ informovala TIS.

lovensko však podľa mimovládky skôr ochromuje korupcia a netransparentnosť, nie žiadosť o informácie, pričom v odpovedi NDS nikde nespomenula verejný záujem na tom, či miliónové obchody prebehli čisto. TIS sa preto rozhodla odvolať a v prípade neústupčivosti NDS podať na ňu žalobu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies