Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hlavné mesto SR Bratislava chce zriadiť svoj vlastný mestský podnik pre zimnú a letnú údržbu ciest. Dovtedy chce však na štyri roky obstarať nového dodávateľa na letnú i zimnú údržbu. Ilustračné foto: bratislava.sk.
5. decembra 2017 17:04 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Bratislava chce svoj podnik pre zimnú a letnú údržbu ciest

Kým však bratislavský magistrát založí svoj podnik, na štyri roky chce obstarať nového dodávateľa na letnú i zimnú údržbu. 

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) – Hlavné mesto SR Bratislava chce zriadiť svoj vlastný mestský podnik pre zimnú a letnú údržbu ciest. Fungovať by mal podobne ako Dopravný podnik Bratislava alebo Odvoz a likvidácia odpadu. Novinárom to dnes na pracovných raňajkách povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

V októbri budúceho roka sa totiž skončí zmluva z roku 2010, ktorú mesto uzatvorilo s firmou A.R.K. Kým však mesto založí svoj podnik, na štyri roky chce obstarať nového dodávateľa na letnú i zimnú údržbu. Podľa primátora to bude rámcová zmluva. „Rozsah objednávaných služieb od dodávateľa bude klesať úmerne s tým, ako sa bude zvyšovať kapacita mesta vykonávať tieto činnosti vlastným komunálnym podnikom,“ spomenul.

Mesto si chce nájsť dodávateľa na údržbu ciest

Bratislavský magistrát už hľadá nového dodávateľa letnej a zimnej údržby. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Predmetom zákazky je letná a zimná údržba komunikácií a cestnej zelene na území mesta Bratislavy na štyri roky, odhadovaná hodnota zákazky je 42 900 990 eur bez DPH.

Na otázku, prečo mesto s obstarávaním nového dodávateľa letnej a zimnej údržby nezačalo skôr, primátor povedal, že súčasná firma je zmluvný partner a mesto malo záväzok objednávať si od neho. „Chceme to zmeniť a rok pred tým je vhodná doba na zmeny. Hovoriť o tom tri roky vopred by bolo predčasné,“ odpovedal Nesrovnal.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Foto: SITA/Peter Maďar.

Poslankyňa Štasselová má výhrady k výberu nového dodávateľa

Hľadanie nového dodávateľa na údržbu sa nepozdáva bratislavskej mestskej poslankyni Lucii Štasselovej. Ako reaguje, zverejnená informácia vo vestníku prekračuje všetky predstavy. Pripomína ďalej aj škandál s firmou A.R.K., keď kontrola vo firme potvrdila podvody. „Nikde, v žiadnom zákone ani štatúte sa neuvádza, že mesto si má obstarávať predražené služby, bez vyhodnotenia zistených podvodov a nastavenia systému tak, aby sa neopakovali,“ zhrnula Štasselová.

Podnikateľský zámer pre nový podnik

Nesrovnal dnes informoval aj o tom, že pre nový podnik si chce dať mesto urobiť podnikateľský zámer. Týkať sa bude časového plánu, finančného plánu i toho, akou právnou formou by podnik založili. Všetky tieto kroky však mesto musí komunikovať s mestským zastupiteľstvom. Poslanci budú musieť schváliť založenie podniku, ďalej bude treba zaobstarať vozidlá a zberné dvory.

Pohľad na Bratislavu.
Ilustračné foto: Pixabay.com.

Technika by mohla stáť  pätnásť miliónov eur

Primátor predpokladá, že technika by stála pätnásť miliónov eur, ďalšie peniaze budú potrebovať pre zamestnancov i na priestor, kde budú techniku skladovať. Podľa primátora je okolo nového mestského podniku veľa otvorených otázok.

„Výhody sú v tom, že hlavné mesto bude mať priamy dosah na vykonávanie nejakej činnosti a nebude ho treba objednávať. Lepšie bude reagovať aj na havarijné situácie,“ vymenoval. To, koľko by mohlo mesto vlastným podnikom ušetriť, je podľa primátora akademická debata.

Zmluva o údržbe komunikácií je účinná od roku 2010

Spoločnosť A.R.K. technické služby, s.r.o., svoje služby hlavnému mestu SR Bratislave poskytuje na základe zmluvy na dodávku služieb letnej údržby komunikácií, údržby dopravnej zelene, zimnej údržby komunikácií a nakladania s odpadmi na území hlavného mesta Bratislavy. Zmluva je účinná od 1. novembra 2010.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame