Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľničný hraničný priechod Bratislava - Jarovce. Foto: SITA/Michal Burza
14. septembra 2016 14:32 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Bez diaľničnej známky malo ísť už vyše osemstotisíc vozidiel

Ide o motorové vozidlá, u ktorých je podľa Národnej diaľničnej spoločnosti podozrenie na porušenie zákonnej povinnosti úhrady diaľničnej známky pri jazde po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest. Z celkového uvedeného počtu takýchto vozidiel bolo 276-tisíc domácich a 538-tisíc zahraničných.

Kontrolný systém Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) odhalil doposiaľ spolu približne 814-tisíc jedinečných motorových vozidiel, u ktorých je podozrenie na porušenie zákonnej povinnosti úhrady elektronickej diaľničnej známky (eDZ) pri jazde po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest.

Z uvedeného počtu bolo 276-tisíc domácich a 538-tisíc zahraničných vozidiel, informovala v stredu agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Približne za posledný mesiac sa počet domácich vozidiel, jazdiacich bez diaľničnej známky, zvýšil o 29-tisíc a zahraničných o 77-tisíc.

Systém diaľničných známok generuje vodičov bez známky

Systém elektronických diaľničných známok je podľa NDS funkčný a generuje potenciálnych páchateľov priestupkov. „V súvislosti so zvyšovaním povedomia zahraničných motoristov o spoplatnení slovenských diaľnic a rýchlostných ciest novou formou diaľničnej známky sme na diaľničných hraničných priechodoch na hranici s Českou republikou v Brodskom, na hranici s Rakúskom v Jarovciach a s Maďarskom v Čunove a v Milhosti osadili informačné tabule s LED panelom, ktoré hneď pri vstupe na slovenské diaľnice upozornia zahraničného motoristu na spomínané zmeny,“ uviedla Michalová.

NDS predpokladá, že toto opatrenie pomôže znížiť počet priestupkov vodičov zo zahraničia.

Diaľničiari vítajú otvorenie diskusie o cenách známok

Diaľničiari sú naklonení návrhom o možnom zvýšení ceny niektorých druhov diaľničných známok. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most – Híd) to pripustil v pondelok v parlamente počas rokovania o novele zákona o diaľničnej známke.

„Národná diaľničná spoločnosť víta otvorenie diskusie o cenách diaľničných známok, ktorých cena sa na Slovensku nezvyšovala od roku 2011. Ceny mesačných a ročných diaľničných známok na Slovensku sú najnižšie spomedzi okolitých krajín Európskej únie,“ dodala Michalová. Konečné slovo pri určovaní cien diaľničných známok má vláda.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies