Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Najvhodnejšie riešenie trasy ciest prvej triedy I/51 a I/76 v Nitrianskom samosprávnom kraji navrhne štúdia realizovateľnosti. Ilustračné foto: pixabay.com.
22. mája 2017 14:57 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Betónovú cestu Turčianske Teplice – Príbovce začali rekonštruovať

Stavebné práce by mali byť hotové v prvej polovici roku 2019. Pätnásť kilometrová cesta bude obnovená s podporou peňazí Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. 

Nevyhovujúca betónová cesta prvej triedy z Turčianskych Teplíc do Príboviec I/65 bude zrekonštruovaná. Stavebné práce, ktoré sa na uvedenom úseku začali v pondelok, by mali byť hotové v prvej polovici roku 2019. Informovalo o tom Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Pätnásť kilometrová cesta bude obnovená s podporou peňazí Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Celkové náklady projektu predstavujú 20 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, z toho zdroje EÚ 17 mil. eur a štátu 3 mil. eur.

Financovanie rekonštrukcie cesty je zabezpečené

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) pri príležitosti začiatku rekonštrukcie povedal, že nevyhovujúci stav cesty spájajúcej Turiec a Kremnicu spôsoboval trápenie už veľmi dlho.

„Som rád, že sa podarilo zabezpečiť financovanie a dotiahnuť aj zdĺhavý proces prípravy projektu, aby sme mohli začať s rekonštrukciou. Ide o dôležitú časť severojužnej trasy Slovenska, tak pre turčiansky región, ako aj pre tranzitnú dopravu,“ povedal Érsek.

Po ceste Turčianske Teplice – Príbovce denne prejde osemtisíc vozidiel a až pätinu tvorí nákladná preprava. Skvalitnenie a rozšírenie cesty odľahčí aj okolité obce Príbovce, Benice, Moškovec, Jazernica a Malý Čepčín, ktoré trpia zvýšenou premávkou, práve z dôvodu, že motoristi sa snažia rozbitú vozovku obchádzať.

Obnova betónovej cesty je potrebná aj pre lepšiu bezpečnosť

Obnova cesty zahŕňa aj rekonštrukciu piatich mostov, šiestich križovatiek a vybudovanie chodníkov pre chodcov. Jej obnova bude za súbežnej premávky.

„Betónové cesty sú pozostatkami minulej doby a v súčasnosti je ich dedičstvom hlavne trasenie a nebezpečné diery na vozovke. Rekonštrukcia je teda nevyhnutná aj pre lepšiu bezpečnosť premávky,“ uviedol minister Érsek.

V pláne projektov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra sú aj ďalšie cesty prvej triedy, napríklad nový obchvat Brezna, Šale, Prešova, rekonštrukcia križovatky v Štúrove, v Prešove alebo cesta z Medveďova do Veľkého Medera. Celkovo sa v rámci operačného programu do roku 2023 plánuje postaviť a zmodernizovať tristo kilometrov ciest prvej triedy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies