Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protestná akcia na ceste I/59 v Banskej Bystrici, ktorej cieľom je upozorniť na kritickú dopravnú situáciu v stredoslovenskom regióne. Foto: SITA/Peter Rusko.
29. novembra 2017 18:09 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Banskobystričania zablokovali dva hlavné ťahy

Ľudia protestom poukázali na kolabujúcu dopravu a vyzývajú kompetentných, aby uskutočnili konkrétne riešenia. 

BANSKÁ BYSTRICA 29. novembra (SITA) – Takmer päťdesiat obyvateľov sa dnes zapojilo do polhodinového protestu na ceste I/59 v Novom svete, mestskej časti Jakub v Banskej Bystrici. Išlo o jeden z dvoch protestov v meste, pričom druhým zablokovaným miestom bola výpadovka na Brezno pred križovatkou na mestskú časť Šalková na ceste I/66.

S výzvou „Nechceme kamióny popod naše okná“ a prechádzaním po priechode cez cestu blokovali obyvatelia Nového sveta dopravu. Počas tridsiatich minút od 15:30 sa vytvorili dlhé kolóny automobilov a kamiónov, ktoré sa po ukončení pomaly rozchádzali. Akciu na strednom Slovensku zorganizovala samospráva mesta ako člen Iniciatívy stredné Slovensko (ISS), ktorej cieľom je dobudovanie cestnej siete a severo-južného prepojenia Slovenska.

Do série protestných akcií sa zapájajú aj mestá Ružžomberok, Krupina a ďalšie regióny, ktoré nutne potrebujú moderné cesty. Foto: SITA/Peter Rusko.

Očakávaný nárast intenzity tranzitnej dopravy

„Cieľom je touto koordinovanou akciou upozorniť na naliehavosť riešenia tohto problému. Tieto problémy, ktoré riešime tu, na Novom svete a v Uľanke, netrvajú rok, ani dva, ale sú to desiatky rokov. Do budúcnosti sa očakáva nárast intenzity tranzitnej dopravy, čo kvalitu života v tejto lokalite ľuďom neustále zhoršuje. Nejde len o kvalitu života, ale samozrejme aj o bezpečnosť,“ uviedol počas blokovania cestného ťahu v Novom svete v smere na Martin cez Šturec a Ružomberok cez Donovaly primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Z niektorých banskobystrických mestských častí sa stali tranzitné koridory pre kamiónovú dopravu, ktorá výrazne znižuje kvalitu života obyvateľov. Ľudia protestom poukázali na kolabujúcu dopravu a vyzývajú kompetentných, aby uskutočnili konkrétne riešenia. K blokáde sa dnes pridali aj ďalšie mestá a obce v Banskobystrickom aj v Žilinskom kraji.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko počas protestnej akcie na ceste v Banskej Bystrici. Foto: SITA/Peter Rusko.

Sú pripravení zablokovať aj centrum hlavného mesta

Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová, protestovalo sa súčasne aj v mestách Zvolen, Krupina a v obciach Dobrá Niva a Hontianske Nemce. Vo Zvolene chceli protestom poukázať aj na dávnejšie vybudované úseky, ktorým chýbajú protihlukové steny.

V Krupine išlo už o tretí protest, ktorý organizovala občianska iniciatíva Zdravá Krupina. „Ak miestne protesty nezaberú a vláda sa nezačne seriózne zaujímať o náš región, a nie iba 50 rokov sľubovať, sme pripravení najbližším protestom zablokovať centrum Bratislavy,“ informovala predsedníčka petičného výboru z iniciatívy Zdravá Krupina Erika Bartošová.

Prerušili premávku aj na ceste z Ružomberka do Dolného Kubína 

V Žilinskom kraji zablokovali nespokojní obyvatelia v tom istom čase hlavnú cestu smerujúcu z Ružomberka do Dolného Kubína pri „betónovom pomníku neschopnosti“, priechod pre chodcov v Likavke pri bývalej reštaurácii Hubertus. „V Ružomberskom okrese nie je ani po dvadsiatich rokoch vybudovaný jediný meter novej diaľnice či rýchlostnej cesty. Zmluva na stavbu diaľnice Hubová – Ivachnová nemá od júna 2017, keď mala byť oficiálne odovzdaná do užívania motoristom, žiadny nový zmluvný termín dokončenia. Pýtame sa teda, kedy sa konečne začne s prácami a kedy budú ukončené, pretože obyvatelia Ružomberka a okolia sú čoraz častejšie traumatizovaní neschopnosťou kompetentných v Bratislave,“ položil otázku primátor Ružomberka Igor Čombor.

Primátor mesta Ružžomberok Igor Čombor. Foto: SITA/Milo Fabian.

Primátori a starostovia založili Iniciatívu stredné Slovensko

Nedostatočná dopravná infraštruktúra na strednom Slovensku spojila primátorov a starostov, ktorí v máji tohto roku oficiálne založili otvorené združenie Iniciatíva stredné Slovensko. Cieľom združenia je vyvinúť tlak na vládu SR, Ministerstvo dopravy SR a vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti, aby sa po dlhých rokoch dobudovala moderná cestná sieť a severo-južné prepojenie Slovenska. Prepojenie severu s juhom predstavuje cestné spojenie Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy.

Zmluvu o združení Iniciatíva stredné Slovensko podpísali primátori zakladajúcich členov združenia, medzi ktorých patrí Banská Bystrica, Brezno, Dolný Kubín, Krupina, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Zvolen, Žiar nad Hronom a obec Podbrezová. Ide o otvorené združenie právnických osôb, pričom jeho členmi sa môžu stať aj podnikateľské subjekty a mimovládne organizácie. Záujem o pripojenie k iniciatíve už prejavili aj regionálne Združenia miest a obcí Slovenska a mesto Lučenec. Za dobudovanie modernej cestnej siete a severojužného prepojenia Slovenska už stihli členovia ISS rozbehnúť petičnú akciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame