Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štrajková pohotovosť vo verejnej autobusovej doprave stále trvá. Foto: Arriva
30. novembra 2016 17:31 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Arriva má záujem posilniť svoj podiel v autobusovej doprave

Skupina Arriva zvažuje akvizíciu ďalších autobusových spoločností zabezpečujúcich prevádzku prímestských autobusov vo verejnom záujme s podporou samosprávnych krajov. V súčasnosti jazdia autobusy pod značkou Arriva v piatich autobusových spoločnostiach v štyroch z ôsmich krajov. 

Skupina Arriva by chcela zvýšiť svoj podiel v regionálnej autobusovej doprave na Slovensku. Zvažuje preto akvizíciu ďalších autobusových spoločností zabezpečujúcich prevádzku prímestských autobusov vo verejnom záujme s podporou samosprávnych krajov. V súčasnosti jazdia autobusy pod značkou Arriva v piatich autobusových spoločnostiach v štyroch z ôsmich krajov.

„Arriva sa pozerá na ďalšie možnosti aj akvizície na Slovensku,“ potvrdil v stredu na stretnutí s médiami generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan. „V prípade, ak nám to bude umožnené a budú možné akvizičné ciele, tak sme pripravení rokovať o ďalších takýchto projektoch. Keďže sme najväčší na tomto trhu (autobusovom), musíme dohliadať aj na prípadnú koncentráciu a vyšetrovanie Protimonopolného úradu SR,“ priblížil Ivan.

Arriva zrejme nebude môcť pôsobiť vo všetkých krajoch

Možné je posilnenie pozície dopravcu v niektorom z regiónov na strednom a východnom Slovensku, kde ešte nepôsobí. Vo všetkých krajoch to pravdepodobne nebude možné vzhľadom na pravidlá ochrany hospodárskej súťaže a zamedzenie nadmernej koncentrácie. „Arriva má ciele rastu, ale stále v právnych normách Slovenska. Po dovŕšení na tomto trhu by sme sa obrátili viac na rozvoj železničnej dopravy,“ dodal šéf skupiny Arriva. Skupina podľa neho v tomto roku preinvestovala na Slovensku vyše 10 mil. eur len do autobusov.

Päť autobusových spoločností Arriva by malo v tomto roku na Slovensku prepraviť spolu takmer 80 miliónov cestujúcich. „Oproti minulému roku je to pokles okolo 2 %. Minulý rok bol tento pokles vo všeobecnosti na trhu vyše 4 %. Tento rok je oveľa lepší,“ uviedol Ivan. Znižovanie, resp. zastavenie poklesu ľudí v autobusoch je podľa neho dlhodobá záležitosť. „Nemôžeme očakávať od jedného roka, že úplne obrátime trend. Hovorím tomu model štyroch i v doprave – rozvoj infraštruktúry, integrácia dopravy, informovanosť cestujúcich a neustále inovácie,“ povedal Ivan.

Prepravca pripravuje prvky inteligentnej dopravy

Arriva chce v spolupráci s mestami a krajmi v budúcom roku zavádzať prvky inteligentnej, tzv. SMART dopravy so zámerom zvýšiť záujem ľudí o verejnú dopravu. Najprv by malo ísť o začlenenie cyklistickej dopravy cez zdieľanie bicyklov do mestskej verejnej dopravy v Nitre. Arriva má na budúci rok uviesť do prevádzky v mestskej doprave v Šali elektrobus.

Ivan považuje za potrebné vytvoriť spravodlivé podmienky, aby prevádzkovatelia verejnej dopravy mohli efektívne konkurovať individuálnej automobilovej doprave. Vo viacerých mestách a regiónoch podľa neho už sú príklady integrácie a efektívneho informovania cestujúcich, napríklad mobilné informácie v mestskej doprave v Nitre a Trnave.

Arriva je najväčší súkromný autobusový dopravca na Slovensku

Arriva pôsobí na Slovensku od roku 2008. Je najväčším súkromným autobusovým dopravcom v krajine, pôsobí v Nitrianskom, Košickom, Žilinskom a Trnavskom kraji, kde zabezpečuje mestskú, prímestskú, diaľkovú, medzinárodnú a komerčnú autobusovú dopravu. V tomto roku vstúpila aj na trh vlakovej dopravy v SR, keď začala prevádzkovať vlakové spojenie medzi Prahou a Trenčínom, pričom od decembra predĺži linku do Nitry.

Skupinu Arriva tvorí päť autobusových spoločností – Arriva Nitra, a.s., Arriva Nové Zámky, a.s., Arriva Michalovce, a.s., Arriva Liorbus, a.s. (v Ružomberku) a Arriva Trnava, a.s., servisné spoločnosti a cestovná kancelária. Arriva má v SR takmer 2 400 zamestnancov, prevádzkuje vyše 1 350 autobusov a vlakovú súpravu. Arriva je členom skupiny Deutsche Bahn, v Európe pôsobí v štrnástich krajinách, okrem autobusovej a železničnej dopravy zabezpečuje aj lodnú dopravu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies