Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Boeing
Foto: SITA / AP
21. marca 2019 9:55 Letectvo od menasaDoprava.sk

Americký letecký úrad stráca dôveru

Európa aj Kanada posúdia bezpečnosť Boeingu 737 Max samy. Odstávka lietadiel sa tak môže ešte predĺžiť.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) stráca dôveryhodnosť. Jeho posúdenie bezpečnosti Boeingu 737 Max bude skúmať prokuratúra a Európa a Kanada nebudú brať do úvahy jeho certifikát. Ako upozorňuje agentúra AP, obvykle národné letecké úrady akceptujú certifikáty vydané v krajine výrobcu.

No zmeny v riadiacom softvéri, ktoré chystá Boeing, budú výnimkou. Európa aj Kanada ich chcú posúdiť samy.

Výkonný riaditeľ európskeho regulátora Patrick Ky povedal, že agentúra bude aktualizovaný softvér skúmať „veľmi dôkladne, veľmi podrobne„. „Môžem sa zaručiť, že nepovolíme prevádzku lietadla, ak neprídeme k uspokojivým odpovediam na všetky naše otázky. Bez ohľadu na to, čo spraví FAA,“ povedal Ky.

Kanadský minister dopravy Marc Garneau odkázal to isté. „Keď budú zmeny v softvéri hotové, my v Kanade – aj keby boli certifikované FAA – spravíme vlastnú certifikáciu,“ oznámil.

Maxy len tak skoro nevzlietnu

Kritika na FAA sa zniesla po tom, ako napriek dvom haváriám vykazujúcim rovnaké okolnosti s podozrením na technickú chybu, len opakoval ubezpečenia výrobcu, že lietadlá sú bezpečné.

Bývalý šéf amerického Národného úradu pre bezpečnosť dopravy (NTSB) James Hall postup FAA kritizoval. „Pokazil meno FAA medzi regulátormi,“ vyhlásil Hall.

FAA očakáva, že zmeny v riadiacom softvéri budú hotové v apríli alebo v máji. Dodatočné certifikácie v Európe a Kanade – a možno v ďalších krajinách – však môžu znamenať predĺženie tejto odstávky. Air Canada plánuje, že Boeing 737 Max nebude lietať minimálne do 1. júla.

Patrick Shanahan
Patrick Shanahan | Foto: SITA / AP

Ďalší problém pre Boeing

Pre Boeing sa medzitým objavil ďalší problém. Inšpekcia amerického ministerstva obrany začala preverovať obvinenia, že Patrick Shanahan, poverený riadením ministerstva, zneužíval svoje postavenie.

Shanahan bol dlhoročným zamestnancom spoločnosti Boeing. Mimovládna protikorupčná organizácia CREW podala podnet, v ktorom obviňuje Shanahana, že využíval svoje postavenie na propagáciu Boeingu a znevažovanie konkurenčných výrobcov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame