Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spoločnosť Emirates kúpi od európskeho výrobcu lietadiel Airbus 20 strojov typu A380 s opciou na kúpu ďalších šestnástich. Foto: SITA/AP.
18. januára 2018 16:24 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Airbus získal od Emirates kľúčový kontrakt na dodávky lietadiel A380

Spoločnosť tento týždeň varovala, že bez dlhodobého kontraktu s blízkovýchodným prepravcom bude musieť výrobu najväčšieho dopravného lietadla na svete zastaviť. 

DUBAJ 18. januára (SITA, AP) – Spoločnosť Emirates kúpi od európskeho výrobcu lietadiel Airbus 20 strojov typu A380 s opciou na kúpu ďalších šestnástich. Najväčší letecký prepravca v regióne Blízkeho východu to oznámil vo štvrtok. Kontrakt v celkovej hodnote 16 mld. USD je kľúčový pre pokračovanie výroby najväčšieho dopravného lietadla na svete. S dodávkami má Airbus začať v roku 2020. Emirates majú v súčasnosti k dispozícii 101 lietadiel A380 a ďalších 41 je objednaných.

Kontrakt v celkovej hodnote 16 mld. USD je kľúčový pre pokračovanie výroby najväčšieho dopravného lietadla na svete. Foto: SITA/AP.

Airbus varoval, že bez kontraktu výrobu lietadiel A380 zastaví

Generálny riaditeľ Airbusu John Leahy ešte v pondelok varoval, že bez zabezpečenia dlhodobého kontraktu od prepravcu Emirates bude spoločnosť prinútená výrobu lietadiel A380 zastaviť. Emirates zároveň označil za „jedinú“ spoločnosť, ktorá môže v horizonte ôsmich až desiatich rokov garantovať odber aspoň šesť strojov ročne, čo je minimálna úroveň, pri ktorej je ich výroba ešte udržateľná.

Dvojposchodové lietadlo A380 v čase uvedenia na trh pred zhruba dekádou na seba stiahlo celosvetovú pozornosť, projekt však dlhodobo čelil pochybnostiam o rentabilite.

(1 EUR = 1,2203 USD)

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame