Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lietadlo Boeing 737. Foto: Pixabay.com
22. septembra 2016 14:11 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Airbus a Boeing môžu predať lietadlá Iránu

Kontrakty v celkovom objeme 50 mld. USD sú výsledkom historickej obchodnej dohody, ktorú dosiahol Teherán po tom, čo sa vlani so svetovými mocnosťami dohodol na ukončení svojho sporného jadrového programu.

Americký výrobca lietadiel Boeing dostal v stredu od federálnej vlády súhlas na predaj 80 lietadiel Iránu. S dodávkami lietadiel iránskemu prepravcovi Iran Air začne v roku 2017, pokračovať budú do roku 2025. Hodnota kontraktu predstavuje 17,6 mld. USD. Iran Air si od Boeingu prenajme aj 29 nových lietadiel typu Boeing 737, za čo podľa iránskych predstaviteľov zaplatí zhruba 25 mld. USD.

Kontrakt je výsledkom historickej obchodnej dohody, ktorú dosiahol Teherán po tom, čo sa vlani so svetovými mocnosťami dohodol na ukončení svojho sporného jadrového programu.

Licenciu na dodávky prvých 17 lietadiel Iránu dostal od amerického ministerstva financií, ktoré má na starosti ekonomické a obchodné sankcie, rovnako v stredu aj európsky výrobca Airbus. Ten už skôr podpísal s prepravcom Iran Air dohody o kúpe 118 lietadiel. Odhaduje sa, že hodnota objednávky je zhruba 22,8 mld. eur.

Airbus podľa svojho hovorcu očakáva, že druhú licenciu umožňujúcu dodávky zostávajúcich lietadiel získa od federálnej vlády čoskoro. Európske konzorcium napriek svojmu sídlu v zahraničí potrebovalo schválenie americkým ministerstvom financií, keďže najmenej 10 % komponentov v jeho lietadlách má pôvod v USA, uviedla agentúra AP.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies