EÚ a USA rokovali o bezpečnosti leteckej dopravy, laptopy z EÚ nedostali červenú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predstavitelia Európskej únie a USA rokovali v Bruseli o bezpečnosti leteckej dopravy. Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie rokovanie na rovnakú tému sa uskutoční na budúci týždeň vo Washingtone.

Predstavitelia Európskej únie (EÚ) a USA v stredu rokovali v Bruseli o bezpečnosti leteckej dopravy. Na stretnutí sa nezrodilo zatiaľ rozhodnutie, ktoré by znamenalo zásadnú zmenu súčasného stavu pre európskych pasažierov smerujúcich s laptopmi v batožine zo starého kontinentu do Spojených štátov.

Informovala o tom v Bruseli večer Európska komisia, podľa ktorej sa ďalšie rokovanie na rovnakú tému uskutoční na budúci týždeň vo Washingtone. Práve tam by sa mali posúdiť riziká, ako aj možné riešenia v záujme ochrany bezpečnosti cestujúcich, vyplýva zo spoločného vyhlásenia oboch strán, ktorých cieľom je garantovať aj bezproblémovú funkčnosť globálnej leteckej dopravy.

EÚ očakávala od USA zrejme presnejšie informácie

USA si ponechávajú naďalej otvorenú možnosť zmeny súčasných predpisov, experti pre boj proti terorizmu sa totiž obávajú útoku s náložou umiestnenou práve v podobných elektronických zariadeniach.

Európska únia, ktorú podľa tlačovej agentúry DPA prekvapili minulotýždňové správy zo zámoria o zvažovaní zavedenia zákazu prepravy laptopov v príručnej batožine, očakávala od stredajšieho stretnutia zrejme presnejšie informácie. Závery schôdzky sú však vágne.

Obe strany si podľa nich vymenili informácie o vážnych, vyvíjajúcich sa ohrozeniach pre bezpečnosť leteckej dopravy a podnety na opatrenia voči podobným hrozbám, vyplýva zo záverov, v ktorých sa hovorí aj o vzájomnom ubezpečení oboch strán pripravených na úzku spoluprácu.

Američania sa odvolávajú na informácie tajných služieb

Ak by sa prípadná zmena úpravy z americkej strany pre cestujúcich z Európy podobala zmene predpisov, ktoré vláda USA zaviedla ešte v marci pre desať severoafrických a blízkovýchodných letísk, potom by to pre pasažierov znamenalo, že by na palubu nemohli v príručnej batožine vziať žiadny elektronický prístroj väčší ako mobilný telefón. Všetky takéto zariadenia by museli absolvovať let v nákladnom priestore stroja.

Úvahy americkej strany sa odvíjajú od informácií tajných služieb, ktoré vraj podľa médií môžu pochádzať od agentov jordánskej alebo izraelskej tajnej služby infiltrovaných v radoch džihádistov z Islamského štátu a podľa ktorých sa mal pripravovať teroristický útok s využitím práve laptopov.

Medzi účastníkmi schôdzky v Bruseli boli okrem iných aj eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos a jeho kolegyňa s dopravným portfóliom Violeta Bulcová, ako aj námestníčka ministra pre vnútornú bezpečnosť USA Elaine Dukeová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia