MS v hokeji 2024: Slovensko na úvod podľahlo Nemecku, v zápase padlo 10 gólov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MS v hokeji 2024: Slovensko - Nemecko
Zákrok nemeckého gólmana Philippa Grubauera počas zápasu proti Slovensku v základnej B-skupine na MS v hokeji 2024. Ostrava (Ostravar Aréna), 10. máj 2024. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 10. mája 20:07

Slovenskí hokejisti vo svojom prvom zápase v základnej B-skupine na tohtoročnom svetovom šampionáte podľahli Nemcom 4:6.

Viac o téme: MS v hokeji 2024

Zverenci trénera Craiga Ramsayho v zápase ani raz neviedli, podarilo sa im však vyrovnať z 0:2 na 2:2 a neskôr skorigovať na 3:4. Slovákom nepomohlo ani to, že úradujúcich vicemajstrov sveta výrazne prestrieľali 39:22. Najlepšími hráčmi duelu v Ostravar aréne boli Juraj Slafkovský a brankár Philipp Grubauer.

V aktuálnej sezóne obaja súperi absolvovali už šiesty vzájomný duel a druhýkrát sa z úspechu tešili Nemci. Od roku 1993 to bol už 77. vzájomný súboj týchto tímov a nemecký 34. triumf, okrem toho sa zrodila aj jedna remíza a 42-krát sa z víťazstva tešila slovenská reprezentácia. Hrozivo vyzerá bilancia Slovákov proti Nemcom na MS, tím SR tohto súpera nezdolal na tomto fóre už 11 rokov, zatiaľ naposledy v máji 2013 na šampionáte v Helsinkách.

Ďalšími súpermi Slovákov budú postupne hráči Kazachstanu, USA, Poľska, Francúzska, Lotyšska a Švédska.

32:31 – 0:2 J. Müller (M. Michaelis, P. Tuomie) / presilová hra 5 proti 4
36:06 – 1:2 M. Hrivík (P. Cehlárik, J. Slafkovský)
38:09 – 2:2 M. Fehérváry (M. Pospíšil)
39:31 – 2:3 L. Kälble
44:27 – 2:4 M. Michaelis (L. Pföderl, Y. Ehliz)
* gól M. Hrivíka v čase 48:22 v presilovej hre 5 proti 4 po úspešnej nemeckej trénerskej výzve pre ofsajd neplatil
54:13 – 3:4 L. Hudáček (J. Slafkovský, M. Hrivík)
56:02 – 3:5 L. Pföderl (Y. Ehliz, J. Müller)
58:55 – 3:6 T. Eder / gól do prázdnej bránky
59:45 – 4:6 M. Sukeľ (M. Kelemen, P. Regenda)

Vylúčenia:
3:48 M. Pospíšil – 2 min. (narazenie)
4:31 L. Pföderl – 2 min. (seknutie)
13:33 D. Fischbuch – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
28:43 M. Sukeľ – 2 min. (krosček)
29:14 P. Čerešňák – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
29:46 Slovensko – 2 min. (zdržiavanie hry – neúspešná trénerská výzva)
47:15 F. Tiffels – 2 min. (hákovanie)
48:50 J. Slafkovský – 2 min. (hrubosť)
48:50 M. Pospíšil – 2 min. (seknutie)
48:50 M. Szuber – 2 min. (hrubosť)
60:00 M. Kelemen – 10 min. osobný trest (nešportové správanie)

strely na bránu: 38:22 (8:6, 13:9, 17:7), vylúčenia: 6:4 na 2 min., navyše: M. Kelemen 10 min. osobný trest za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Lassi Heikkinen (Fín.), Mark Pearce (Kan.) – Kevin Briganti (USA), David Zunde (Lot.), 9 109 divákov

Zostavy:
Slovensko: Škorvánek – Nemec, Fehérváry, Čerešňák, Ivan, Grman, Koch, Golian, Gajdoš – Slafkovský, Hrivík, Cehlárik – L. Hudáček, Cingel, Tatar – Regenda, M. Pospíšil, Kelemen – Daňo, M. Sukeľ, Kudrna
Nemecko: Grubauer – M. Müller, Szuber, Wissmann, J. Müller, Kalble, Wagner, Fohrler – Peterka, Kahun, Tieffels – Pföderl, Michaelis, Ehliz – Tuomie, Stachowiak, Fischbuch – Ehl, Sturm, Eder

I. tretina

Prvá tretina góly nepriniesla, aj keď mali obaja súperi niekoľko šancí na skórovanie. Príležitosti buď zneškodnili brankári, alebo puk skončil na žŕdke. Slováci nevyužili na gól dve presilovky, Nemci jednu.

„Ťažký súper, musíme sa upokojiť. Myslím si, že prvým gólom to príde. Vcelku to nebolo zlé. Sme trochu lepší, no musíme sa viac udržať v útočnom pásme a streliť nejaký ‚špinavý‘ gól,“ komentoval po prvej tretine obranca Šimon Nemec v prenose televízie JOJ.

II. tretina

V druhej časti už prišli aj góly. Nemci dvakrát využili početnú výhodu, keď Dominik Kahun skóroval v presilovke o dvoch korčuliarov a Jonas Müller o necelé tri minúty neskôr pri početnej výhode o jedného hráča.

To Slovákov nabudilo a Marek Hrivík s Martinom Fehérvárym zariadili vyrovnanie.

Len 29 sekúnd pred druhou sirénou si však slovenská defenzíva neustrážila Lukasa Kälbleho a Nemci opäť viedli o jeden gól. „Musíme byť vzadu zodpovednejší. Škoda tretieho gólu. Verím, že keď do tretej tretiny pôjdeme lepšie, tak to otočíme,“ komentoval bek Fehérváry.

III. tretina

Keď v 45. minúte Marc Michaelis dorážkou pokusu Leonharda Pföderl pridal štvrtý nemecký gól, so slovenským tímom to nevyzeralo dobre.

V 49. minúte potom strelil presilovkový gól Hrivík, ale realizačný tím Nemcov požiadal o preskúmanie videa a skóre sa nemenilo, keďže Peter Čerešňák pri akcii spracoval puk už v strednom pásme. Skorigovať sa podarilo až Liborovi Hudáčkovi v 55. minúte.

Dráma sa však nekonala, pretože Pföderl o necelé dve minúty neskôr prekonal Stanislava Škorvánka a Nemci viedli 5:3.

V závere realizačný tím slovenského výberu siahol k hre bez brankára Tobias Eder pridal šiesty gól nemeckého družstva. Posledné slovo mal Matúš Sukeľ, ktorý 15 sekúnd pred koncom duelu využil prihrávku Miloša Kelemena spoza bránky.

Hlasy

• zdroj: TV JOJ

Tomáš Tatar (útočník SR, kapitán): „Hrali sme dve oslabenia troch proti piatim, a stálo nás to veľa síl. Je to prvý zápas, musíme sa z toho otriasť. Dostávali sme góly vo veľmi zlých momentoch. Musíme hrať lepšie a vyvarovať sa faulov. Myslím si, že sme mali na to, aby sme ich zdolali, oslabenia nás však o to obrali. Musíme hrať častejšie v rovnovážnom stave a sami sa dostávať do početnej výhody. Všetky štyri formácie musia zabrať a hrať viac ako tím.“

Libor Hudáček (útočník SR, autor jedného gólu): „Ťažko sa to hodnotí. Niektoré góly boli zbytočné, Nemcom sme ich darovali. Súperovi sme sa nevyrovnali v bojovnosti a myslím si, že to rozhodlo. Zbytočne sme inkasovali góly, keď sa nám podarilo skórovať. Musíme si pozrieť video a povedať si k tomu niečo, taký zápas už na turnaji nemôžeme mať.“

Martin Pospíšil (útočník SR, autor jednej asistencie): „Bol to môj prvý duel na MS a v reprezentácii, predstavoval som si to inak. Stále máme pred sebou dosť duelov, tento musíme hodiť za hlavu. Chyby sa robia, ale nemôžu sa opakovať. Verím, že sa im vyvarujeme čo najviac. Súper nám vždy odskočil, inkasovali sme vždy v dôležitých okamihoch.“